Szybkość strony www – dlaczego jest ważna?

Szybkość strony www - dlaczego jest ważna?

Tego dowiesz się z wpisu:

Szybkość ładowania wpływa na odbiór strony
Co wpływa na prędkość ładowania strony?
Jak samodzielnie wykonać test szybkości strony internetowej?
Jak zwiększyć wydajność strony?
Szybkość strony www a SEO

Pewnie myślisz, że piękna strona to klucz do sukcesu w sieci. Zaskoczę Cię — to też jest mega ważne, ale niewystarczające! Pomyśl — co z tego, że strona jest estetyczna i trafia w gust grupy docelowej, jeśli po kliknięciu w zakładkę trzeba za każdym razem czekać dłuższą chwilę na jej załadowanie? Uwierz, że osoba po drugiej stronie ekranu nie ma na to ani czasu, ani cierpliwości.

Twoja strona wolno się ładuje? A może jesteś dopiero na etapie planowania własnej witryny, ale chcesz wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę? Z tego artykułu dowiesz się, co wpływa na prędkość strony oraz poznasz narzędzia do testowania tego parametru.

Szybkość ładowania wpływa na odbiór strony

Na odbiór Twojej strony w istocie ma wpływ szereg czynników, a do najważniejszych należą oprócz wspomnianej warstwy wizualnej także chociażby UX (z ang. user experience), jakość zamieszczonych treści czy właśnie szybkość ładowania.

Współcześni użytkownicy oczekują bezproblemowego i szybkiego dostępu do treści. Dlatego jeśli strona ładuje się zbyt długo, zwyczajnie zrezygnują z jej odwiedzania — po wejściu na taką stronę odbiorca nie zdąży poznać Ciebie ani Twojej oferty, ponieważ wyjdzie poirytowany, zanim zapozna się z informacjami, które dla niego przygotowałeś.

Należy więc pamiętać, że szybkość strony www może skutecznie zniechęcić odbiorców nawet mimo efektownego layoutu.

Ponadto wolne strony uzyskują gorsze wyniki wyszukiwania i słabiej generują przychody.

Co wpływa na prędkość ładowania strony?

Głównym czynnikiem wpływającym na szybkość strony jest serwer. Aby strona działała płynnie, powinien on mieć dużą przepustowość, by szybko obsłużyć większą liczbę użytkowników.

Jeśli przepustowość serwera jest za niska, dochodzi do spowolnienia ładowania witryny. Wybrany serwer ftp powinien być zatem dostosowany również do wielkości pobieranych danych, liczby wykonywanych zadań, przekierowań i formatów plików. Uwagę powinno się zwrócić także na sposób ładowania strony, kompresję plików, wykorzystanie CDN itp.

Szybkość działania strony sprawdza się specjalnym testem, który wykrywa również przyczyny niskiej prędkości ładowania witryny.

Jak samodzielnie wykonać test szybkości strony internetowej?

Szybkość ładowania strony możesz sprawdzić za pomocą ogólnodostępnych narzędzi. Do najbardziej popularnych należy Google PageSpeed Insights. Po wpisaniu adresu strony www aplikacja określi, jak długo zajmuje pełne załadowanie strony i wskaże obszary wymagające optymalizacji.

Do narzędzi tego typu należą także m.in. Lighthouse, Pingdom i GTMetrix. Działają one podobnie, a różnicą jest sposób przedstawienia wyników. Niektóre z nich dzielą je np. na 4 grupy: wydajność, dostępność, najlepsze praktyki i SEO.

Jak zwiększyć wydajność strony?

Do najważniejszych czynników zwiększających wydajność strony należą m.in.:

wydajny hosting i serwer
optymalne rozmiary i formaty obrazów
ograniczone liczby żądań HTTP
stosowanie systemu CMS

Chcąc zwiększyć szybkość strony, najpierw należy dowiedzieć się, w jakich obszarach występują spowolnienia.

Aby mieć pewność, że strona będzie działać płynnie, warto wybrać sprawdzonego dostawcę usług hostingowych. Jako web designerka polecam Ci ich zakup na lh.pl. Decydując się na hosting www właśnie w LH, otrzymujesz nie tylko gwarancję szybko działającej strony, ale także pełne wsparcie techniczne.

Uwaga, to nie wszystko! Jeszcze niespodzianka — z kodem LH-KGD20 dostaniesz rabat -20% na pierwszy rok!

Szybkość strony www a SEO

Z pewnością zależy Ci na wysokiej pozycji w Google. Nic dziwnego, w końcu chcesz trafić do jak największej liczby odbiorców. Jednak czy wiesz, że wszystkie Twoje wysiłki w zakresie SEO mogą nie przynieść oczekiwanego rezultatu, jeśli Twoja strona będzie działać zbyt wolno? Tak tak, możesz mieć najlepiej zaprojektowane treści, ale ich potencjał będzie redukowany przez wolne ładowanie się strony.

Jak to możliwe? Otóż prędkość ładowania strony www wpływa bezpośrednio na pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google. Szybkie ładowanie strony zwiększa szansę, że witryna uzyska wyższe miejsce w wynikach wyszukiwania SERP. Ma to szczególne znaczenie dla indeksowania stron mobilnych. Powolne witryny uznaje się za nieprzyjazne dla urządzeń mobilnych takich jak smartfony czy tablety, co obniża ich pozycję w wyszukiwarce.

Shopping Cart
Scroll to Top