Hosting — co to jest?

Hosting to miejsce, gdzie „mieszka” Twoja strona internetowa. Przechowuje wszystkie pliki niezbędne do jej działania. Dowiedz się, jaki hosting wybrać i na czym polega jego działanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak działa hosting?
  • Ile kosztuje hosting strony internetowej?
  • Typy hostingu
  • Jaki hosting wybrać?

Jak działa hosting?

Hosting to usługa umożliwiająca przechowanie danych oraz udostępnianie treści poprzez stale podłączony do Internetu serwer. Użytkownik, wpisując adres Twojej strony WWW w przeglądarkę wysyła zapytanie do serwera. Ten przesyła odpowiednie pliki i dane, które w odpowiedzi wyświetlane są użytkownikowi.

Ile kosztuje hosting strony internetowej?

Koszt zależy głównie od tego, jaki hosting wybierzesz. Obecne ceny za lepszy typ serwera wahają się od 100 do 300 zł / rok. Ale są też tańsze opcje (od 40 do 100 zł / rok) lub darmowy hosting.

Typy hostingu

Rozważając wybór hostingu dla www, warto zrozumieć różnice między poszczególnymi typami.

Darmowy hosting

To idealna opcja dla niewielkich stron internetowych. Jednak ma sporo ograniczeń, m.in. wolne wczytywanie stron, obecność reklam, czy brak możliwości założenia skrzynki e-mail.

Współdzielony hosting

Co to znaczy, że hosting jest współdzielony? Twoja strona będzie dzieliła serwer z innymi. To atrakcyjny cenowo wybór, ale niesie za sobą ryzyko utraty danych i mniejszą wydajność.

Hosting VPS

Hosting VPS jest nieco droższy, ale oferuje większą niezależność i kontrolę nad zasobami. Dzięki temu unikniesz negatywnego wpływu innych stron na prędkość Twojej witryny.

Dedykowany hosting

Świetny wybór dla dużych firm. Zapewnia najwyższą wydajność i bezpieczeństwo, ponieważ jest osobną, fizyczną jednostką. To przekłada się na wysokie koszty. Zarządzanie takim serwerem wymaga też zaawansowanych umiejętności.

Cloud hosting

Ten hosting jest dedykowany największym serwisom internetowym. Cechuje go wysoki poziom bezpieczeństwa i skalowalności. Jest to jednak opcja kosztowna i wymagająca specjalistycznej wiedzy.

Przeczytaj także: Co to jest domena?

Jaki hosting wybrać?

Wybór hostingu strony internetowej zależy od kilku czynników. Warto wziąć pod uwagę:

  • budżet;
  • wydajność dostosowaną do potrzeb strony;
  • możliwość uzyskania kopii bezpieczeństwa;
  • łatwość obsługi.
Shopping Cart
Scroll to Top